News from Sučany Alumni (January 2022 Issue)

Po dlhej odmlke prinášame ďalšie vydanie noviniek z GBASu a aktivít Sučany Alumni. Dosť sa toho nakopilo, takže let’s get rolling!

F L A S H   N E W S / jednou vetou:

Stalo sa:

1/ Nový web Sučany Alumni zatiaľ na www.sucany.com + zaregistrujte sa!

2/ Staff Award 2021 získala prvýkrát učiteľka-absolventka Kristína Lukašíková + rekordný počet nominácií

3/ Žiaci sa po ročnej online výučbe vrátili v septembri do školy

4/ Máme nové štipendistky: Magdalenu a Martinu

5/ GBAS Podcasts sú GBAS Radio

6/ Spolupráca Sučany Alumni s novým vedením školy

7/ Bývalý učiteľ Silvester Trnovec vydal knihu o Afrike

8/ Začalo sa to pred 30 rokmi… okrúhle výročie vzniku GBASu

9/ GBAS znova v top 5 gymnázií Slovenska

Stane sa:

10/ Teach for GBAS

11/ 2 voľné miesta podpredsedov Sučany Alumni

12/ Online deň otvorených dverí 29.1.2022 + kampaň Rozhodni sa pre GBAS

Iné:

13/ GBAS hľadá architektov

14/ GBAS komunita, pomôžme si navzájom

15/ 3 inšpiratívne rozhovory: legendárna učiteľka, tlmočník pápeža, učiteľka-absolventka

16/ Takmer kompletný KARIS archív na webe

17/ Poďakovanie za dlhodobú podporu

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
F U L L   N E W S:

STALO SA:

1/ Nový web Sučany Alumni zatiaľ na www.sucany.com + zaregistrujte sa!

Konečne! Máme nový vzhľad webstránky. Kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii nášho webu sme dočasne presunuli stránku z tradičnej domény www.sucanyalumni.sk na www.sucany.com. Tu ju budeme postupne dopĺňať o archívne informácie, ktoré sú nateraz ešte dostupné z pôvodného webu www.sucanyalumni.sk. Po skopírovaní archívneho obsahu (vďaka našim skvelým štipendistkám: Jasmína, Natália a Martina!) bude presunutá na pôvodnú doménu. Veľká vďaka Radoslavovi Husárovi (GBAS 2006), ktorý nám pôvodný web aj s databázou členov vytvoril a roky pomáhal udržiavať. S aktuálnym webom nám fantasticky pomáha Lukáš Hanzel (GBAS 2009). Nový web umožňuje aj registráciu člena Sučany Alumni a vyplnenie svojho profilu tu. Ten nie je zatiaľ verejný a vaše údaje uvidíme iba my. V budúcnosti chceme vytvoriť podobnú funkčnú databázu, akú sme mali predtým, kde by ste mali po prihlásení prístup ku kontaktom a údajom členov Sučany Alumni. Registrácia a členstvo je zadarmo. Potešíme sa členským príspevkom, vďaka ktorým budeme môcť pokračovať v našej činnosti a podporovať aj naďalej napríklad štipendiá pre žiakov školy a ďalšie naše aktivity. Ďakujeme.

2/ Staff Award 2021 získala prvýkrát učiteľka-absolventka Kristína Lukašíková + rekordný počet nominácií

Aj vďaka aktuálnym žiačkám a žiakom školy žije naďalej toto ocenenie, ktoré už do roku 2010 každoročne vyčaruje úsmev na tvárach našich skvelých učiteliek a učiteľov. Posledná Sučany Alumni Staff Award bola znova rekordná. Prišlo nám krásnych 121 nominácií na 25 učiteľov.
Vyžrebovali sme aj troch žiakov, ktorým sme poslali vecné ceny: Alica C., Samuel M., Daniel P. Ocenenie získala pani učiteľka Kristína Lukašíková, ktorá je zároveň absolventkou GBASu (2015). Rozhovor s ňou si môžete prečítať tu. Pani učiteľka Lukašíková od Sučany Alumni dostala symbolickú finančnú cenu. Zároveň všetky nominované učiteľky a učitelia dostali klasickou poštou na peknom papieri vytlačené a v obálkach zalepené a anonymizované (t.j. nevedia, kto jednotlivé nominácie písal) všetky svoje nominácie. Ako už každoročne – mali z nich veľkú radosť.

Kristina Lukasikova portrait
Kristína Lukašíková (GBAS 2010-2015), Sučany Alumni Staff Award 2021

3/ Žiaci sa po ročnej online výučbe vrátili v septembri do školy

O tom, aké to bolo vrátiť sa po dlhej online výučbe do školy, sa môžete dočítať v reporte Návrat do školských lavíc od našej štipendistky Magdaleny Rošťak tu.

4/ Máme nové štipendistky: Magdalenu a Martinu

Predstavujeme naše najnovšie prírastky do tímu štipendistov: Magdalenu a Martinu. Výber prebiehal online počas šk. roku 2020/2021. Viac info o našich štipendiách Sučany Alumni tu a štipendiách Milana Hodžu tu. Naše štipendijné programy môžu pokračovať ďalej vďaka vašej finančnej podpore. Ďakujeme.

Nové štipendistky Sučany Alumni: Magdalena Rošťák a Martina Wiesnerová

5/ GBAS Podcasts sú GBAS Radio

Absolvent a bývalý štipendista Sučany Alumni Jakub Abrahám (GBAS 2021) v roku 2020 vymyslel a aj za malej asistencie Sučany Alumni realizoval výborný nápad: GBAS Podcasts. Tie sú od aktuálneho školského roka rebrandované na GBAS Radio. Šéfredaktorky Jass a Miška napísali pre nás tento článok. Jakub Abrahám: Počas obdobia “koronakrízy” sme my, štipendisti Sučany Alumni a aktuálni žiaci GBAS-u, začali byť kreatívni. Aby sme vám spríjemnili toto obdobie, rozhodli sme sa založiť projekt GBAS Podcasts, a tak vám prinášať rozhovory s absolventmi, žiakmi na škole, ale aj zamestnancami školy. Stay tuned! Čo je ťažké vymyslieť a realizovať, býva ešte ťažšie udržať. Preto sme nesmierne radi, že projekt žije aj po Jakubovom absolvovaní GBASu. Projekt prevzal tím žiačok a žiakov vedený Michaelou Balajkovou a pokračuje pod názvom GBAS Radio. GBAS Radio držíme palce a tešíme sa na nové nahrávky! Okrem iného pokračujú aj v rozhovoroch s absolventmi. Tu si môžete napríklad vypočuť rozhovor s Patríciou Rovnou (GBAS 2019): Študentka v Holandsku, alias tipy a triky, ako prežiť boj o život v zahraničí. Mimochodom, rozhovor na túto tému s ďalšou absolventkou, Alžbetou Bielokostolskou (GBAS 2014), ktorá založila organizáciu Holprom, si môžete prečítať tu.

6/ Spolupráca Sučany Alumni s novým vedením školy

Spolupráca s „novým“ (už sú to 2 roky!) vedením školy na čele s p. riaditeľkou Lojdovou je zo strany Sučany Alumni naďalej výborná. Bez problémov komunikujeme, zdieľame si informácie a plány, snažíme sa vzájomne si pomáhať. Od januára 2020, kedy T. Jacko opísal jeho prvé dojmy, sme nedávno ohlásili spoluprácu na projekte Teach for GBAS. O ďalších novinkách budeme priebežne informovať.

Zľava: T. Jacko, J. Ristvej, V. Kampošová, M. Lojdová. Fotka je zo stretnutia 20. januára 2020

7/ Bývalý učiteľ Silvester Trnovec vydal knihu o Afrike

Bývalý učiteľ GBASu, Silvester Trnovec vydal v novembri 2021 knihu Afrika – neznámy kontinent. Silvester má zároveň vlastný youtube kanál Afrika so Silvestrom. Napíše nám niekto peknú recenziu?

8/ Začalo sa to pred 30 rokmi… okrúhle výročie vzniku GBASu

A long time ago in a galaxy far, far away… Kvôli pandémii sme takmer zabudli na 30. výročie nášho milovaného GBASu. Long give GBAS! Pre lepšiu predstavu, aké to vtedy na počiatku 90. rokov celé bolo, odporúčame rozhovor s bývalou pani učiteľkou Danicou (Mrs) Gondovou tu.

9/ GBAS znova v top 5 gymnázií Slovenska

Podľa najnovšieho rebríčka kvality škôl INEKO 2020/2021 publikovaného v januári 2022 sa GBAS umiestnil na vynikajúcom 4. mieste medzi gymnáziami. Je to posun o tri miesta nahor oproti roku predtým (2019/2020: 7. miesto; 2018/2019: 5. miesto; 2017/2018: 4. miesto).

STANE SA:

10/ Teach for GBAS

Výzva pre všetkých učenia chtivých absolventov! Vďaka doterajšej výbornej spolupráci s vedením školy, sme sa rozhodli spoločne pustiť do projektu „TEACH FOR GBAS“. Ak si náš absolvent/ka a chceš niečo odovzdať späť GBASu a hlavne jeho dnešným žiakom a žiačkám, a vieš sa podeliť o svoje skúsenosti a znalosti aj v rámci pedagogického procesu, tak práve teba hľadáme. Viac info tu. Doteraz už evidujeme viacerých záujemcov. Aktuálnu výzvu uzatvoríme na konci januára 2022. Hlásiť sa samozrejme môžete aj kedykoľvek potom.

11/ 2 voľné miesta podpredsedov Sučany Alumni

Kvôli pracovným a rodinným povinnostiam sa rozhodli ponúknuť svoje funkcie naši dvaja skvelí podpredsedovia – Miroslav Medveď (GBAS 2005) a Roman Bašár (GBAS 2010). Ďakujeme im za doterajšiu činnosť, ochotu a čas, ktorý Sučany Alumni venovali. Tým sa otvára príležitosť pre vás, milí členovia a priaznivci Sučany Alumni. Are you up for the challenge? Viac info tu.

12/ Online deň otvorených dverí 29.1.2022 + kampaň Rozhodni sa pre GBAS

Vedenie školy spolu so Žiackou školskou radou pripravili virálnu kampaň Rozhodni sa pre GBAS. Zároveň je možnosť zúčastniť sa ONLINE dňa otvorených dverí v sobotu 29. 1. 2022. Viac info tu.

INÉ:

13/ GBAS hľadá architektov

Vedenie školy nás oslovilo, či by sme im pomohli nájsť medzi absolventmi architektov/architektky špecializujúce sa na oblasť, resp. dizajn vnútorných priestorov a záhrady. V prípade záujmu sa môžete ozvať nám alebo priamo vedeniu školy. Ďakujeme.

14/ GBAS komunita, pomôžme si navzájom

Pandémia ovplyvnila mnohých z nás. Nielen stratou blízkych a zdravotne, ale aj pracovne a finančne. Máte rodinnú firmu, ktorú by ste chceli zviditeľniť? Založili ste alebo vediete start-up, ktorý potrebuje pomôcť? Máte nejaký komunitný projekt, ktorý hľadá sponzorov alebo dobrovoľníkov? Môžeme si navzájom nejak inak pomôcť? Ozvite sa nám – radi budeme cez platformy Sučany Alumni (web, sociálne médiá) a naše kontakty zdieľať váš príbeh a pomôžeme vám pri hľadaní zdrojov, ľudí, priestoru, nápadov, atď.

15/ 3 inšpiratívne rozhovory: legendárna učiteľka, tlmočník pápeža, učiteľka-absolventka

Mrs Gondová: The Teacher’s Role is Not to Teach But to Facilitate Learning

Ján Bittšanský: Cesta z GBASu po tlmočníka pápeža

Kristína Lukašíková – Staff Award 2021: Byť učiteľkou absolventkou je veľká výhoda

T. Jacko a J. Bittšanský

16/ Takmer kompletný KARIS archív na webe

Veľmi nás teší, že Sučany Alumni mohlo byť v roku 2010 pri zrode školského časopisu KARIS, že sme časopis pomohli rozbehnúť a ešte viac, že časopis dodnes vychádza. Naším cieľom bolo od začiatku vytvoriť priestor, kde sa môžu GBASáci realizovať a zároveň vytvárať hodnotné texty, ktoré si budú môcť prečítať nielen aktuálni žiaci ale aj absolventi a udržať tak čo najviac kontakt so školou. Preto máme obrovskú radosť, že všetky jeho doterajšie čísla si môžete pozrieť na webe školy tu. Ak niektoré čísla chýbajú a máte ich k dispozícii, tak sa prosím ozvite členom KARIS tímu.

17/ Poďakovanie za dlhodobú podporu

Osobitne chceme na záver poďakovať našim nedávnym ale aj dlhodobým podporovateľom: Miroslav M., Jana M., Martin T., Andrea P., Ján K., Zuzana B., Jakub M.

Long live the GBAS spirit!

Ako sa stať členom / ako podporiť Sučany Alumni

Pridajte Komentár