Prezentácia: ako napísať kvalitnú prihlášku na britské univerzity?

V pondelok, 18. októbra 2010, Sučany Alumni zorganizovalo ďalšiu z prezentácií zameraných na vysokoškolské štúdium v zahraničí. Úspešní absolventi University of Manchester, Tomáš Paulík a Tomáš Jacko, študentom tentokrát priblížili prijímací proces univerzít vo Veľkej Británii a radili im, ako sa naň čo najlepšie pripraviť a úspešne ho zvládnuť. 

Na začiatku bol všeobecne odprezentovaný systém UCAS, prostredníctvom ktorého sa vypĺňajú a odosielajú prihlášky na vysoké školy v Spojenom kráľovstve. Postupne sa prechádzalo hlbšie do detailov, študenti sa dozvedeli kedy je dobré s prípravou na prijímačky začať, aké certifikáty z angličtiny je potrebné získať, a napríklad aj akú kľúčovú úlohu zohráva dobre napísaný motivačný list. Ten by mal byť priateľský a osobný, a namiesto vymenovávania známok či aktivít skôr zhŕňať osobné skúsenosti a celkový potenciál uchádzača využiteľný počas štúdia na danej škole. Je v ňom vhodné prejaviť istú dávku nadšenia a odhodlania pre vybraný odbor, a zároveň neznieť neúprimne a nezáživne.

Po samotnej prezentácii bola prestávka s občerstvením a následne kolo otázok. Padlo ich mnoho, na témy siahajúce od výberu univerzít, po poplatky za štúdium a pôžičky študentom. A aby to neostalo len pri „technickom“ riešení prihlášok a štúdia, boli prezentované aj inšpiratívne príklady študentov z celého sveta, ktorí počas štúdia zmenili svoje odbory, či fakulty, a dokonca začali študovať viacero univerzít v niekoľkých krajinách naraz. Zúčastnení tak mohli vidieť, že cesta za vysneným povolaním môže byť nevyspytateľná a často meniť svoj smer, ale netreba sa jej báť.

Slavomír Šahin & Ján Kokavec

Pridajte Komentár